Organizacja zarządzania lasami
Ogółem powierzchnia lasów w Polsce wynosi 8973 tys. ha (wg GUS - stan w dniu 31.12.2004 r.), co odpowiada lesistości 28,7% W strukturze własnościowej lasów w Polsce dominują lasy publiczne - 82,5%, w tym lasy pozostające w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe - 78,4. Struktura własności lasów w całym okresie powojennym pozostaje w zasadzie bez zmian z jednostkami terenowymi, czyli Nadleśnictwami. Lasy obszaru powiatu gorzowskiego znajdują się w zasięgu terytorialnym Nadleśnictw: Bogdaniec, Dębno, Lubniewice, Karwin, Kłodawa, Różańsko, Skwierzyna i Strzelce Kraj. Stan urządzania lasów w Polsce zgodnie z odnośnymi przepisami [ustawa o lasach] obowiązuje zasada powszechności urządzania lasów, oznacza to, że wszystkie lasy państwowe i niepaństwowe muszą mieć aktualne operaty urządzenia lasu.
Dokumentacje urządzania lasów między innymi zawierają:
- Dane geodezyjne obszaru jednostki organizacyjnej objętej urządzaniem lasu.
- Dane z zakresu geologii, geomorfologii, rzeźby terenów, gleb oraz rodzajów siedlisk.
- Opisy taksacyjne składu gatunkowego drzewostanów w tym; wiek, stopień zadrzewienia, bonitacja, jakość i zasobność masy drzewnej.
- Dane dotyczące zestawień zbiorczych; klas wieku drzewostanów, gatunków panujących oraz masy drzewnej.
- Plan użytkowania rębnego i przed rębnego.
- Plan hodowli i ochrony lasu w tym systemowy plan ochrony przeciw pożarowej.
- Plan udostępnienia lasów dla ludności.
- Stosowne załączniki graficzne w postaci map, diagramów i wykresów. Plany urządzania lasów podlegają rewizji, co 10 lat.
Stan zagospodarowania lasów
Stan zagospodarowania lasów na omawianym obszarze nie budzi zastrzeżeń. Gospodarka leśna prowadzona jest zgodnie ze sztuką nauk leśnych i biologicznych oraz stosownie do specyfiki wielorakich funkcji lasu.
Spośród wielu specyficznych funkcji lasu wymienić należy między innymi to, że:
- las jest odnawialnym zasobem przyrody, a pod względem gospodarczym ma powiązania z wieloma dziedzinami produkcji użytecznej, przy czym jednocześnie zapewnia ekologiczny komfort dla życia ludności,
- w porównaniu do innych dziedzin wytwórczych, las charakteryzuje się bardzo długim cyklem produkcyjnym odniesionym do jednostki powierzchni i czasu - wynoszącym ca 100 lat,
- z powyższego wypływa naturalne uwarunkowanie tworzenia wielkoobszarowych gospodarstw leśnych rzędu 10 do 20 tys. ha, bo zapewnia to reprodukcję lasu ze środków wytworzonych w takim gospodarstwie,
- w strukturze własnościowej lasów - rozdrobnienie na małe gospodarstwa leśne prowadzi do procesu zubożenia tego zasobu przyrody, z braku corocznych przychodów finansowych; dzielonych na potrzeby wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych lasu i zysk dla jego właściciela,
- fakt ten wypływający z natury rzeczy prowadzi do wniosku: Im mniej właścicieli lasów w strukturze własnościowej, tym większe możliwości stabilnego gospodarowania zasobami leśnymi.
W Polsce blisko 80% lasów podzielonych jest na gospodarstwa wielkoobszarowe, a pod względem własnościowym stanowią własność Skarbu Państwa, czyli własność narodu. Są zarządzane na wysokim poziomie organizacyjnym i technicznym. Odnosi się to także do lasów na obszarze powiatu gorzowskiego.
Przydatność środowiskowa lasów
Lasy spełniają wielorakie funkcje; przyrodnicze, krajobrazowe, klimatyczne, glebotwórcze, estetyczne, rekreacyjne i gospodarcze. Jako takie w układach społeczno gospodarczych są absolutnie przydatne, odgrywają doniosłą rolę, także w omawianym regionie.
Wszystkie lasy na terenie powiatu gorzowskiego w aktualnym układzie zagospodarowania przestrzennego mają charakter trwały zarówno ze względów fizjograficznych jak i prawnych.
Dla obecnego i przyszłego zagospodarowania w znaczeniu wejścia na tereny leśne z innymi funkcjami użytkowymi lasy dla funkcji użytkowych nie leśnych stanowią barierę absolutną.
Funkcje użytkowe
Na terenach leśnych funkcją użytkową, jest funkcja o kierunku zagospodarowania leśnego, w ramach której w każdym czasie i miejscu mogą być wprowadzone funkcje ochrony przyrody. Funkcje te pod względem prawnym oraz adekwatnie do uwarunkowań fizjograficznych mają charakter ścisły co do swej istoty; roli i znaczenia w skali regionalnej, krajowej i europejskiej. Trwałość tych funkcji stanowi barierę bezwzględną dla innych funkcji użytkowych o charakterze nie leśnym. Wymienione funkcje są zgodne z miejscowymi uwarunkowaniami przyrodniczymi.
Copyright © Jan Bieńkowski

|